Sidebar

21
Mon, Aug

Typography

Four-time winners and defending champions DirecTV W Connection will come up against 2006 winner WASA FC in the round of 32 main draw of the T&T Football Federation FA Trophy competition at WASA Ground, St Joseph on February 22.


This was determined when the draw was made at the local federation’s head off at the Hasely Crawford Stadium, Mucurapo on Monday.

Also the reigning Digicel T&T Pro League champions, W Connection, FA winners in 1999, 2000, 2002 and 2013-2014 booked its place in the main draw after eking out a 1-0 preliminary round over Super League outfit Real Maracas.

The goal came in the 89th minute strike from Colombian midfielder Christian Rodriguez at the Ato Boldon Stadium, Couva while WASA was on a bye.

Fellow Pro League clubs, Caledonia AIA, San Juan Jabloteh, Pt Fortin Civic, North East Stars, Central FC and six-time champions Defence Force all got favourable draws.

Caledonia, winners in 2008 and 2011/2012 entertains Prisons; three-time champions San Juan Jabloteh (1998, 2005 & 2010/2011) travels to Biche United; Pt Fortin Civic is at home to Petrotrin Palo Seco; 2003 title-holders North East Stars go to Enterprise Life Sport; reigning two-time runner-up Central FC faces Rio Claro United and Defence Force, tournament kings in 1974, 1981, 1985, 1989, 1991 and 1996, and coming off a 7-1 mauling of Queen’s Park in the preliminary stage battles its Super League team-mates.

St Ann’s Rangers, other Pro League club involved face a tricky away clash to Super League’s Guaya United at Guaya High School Ground.

Also in the mix is joint record winner Maple, seven-time winners with Malvern.

Maple, winners of the Northern Football Association hosts SKHY FC at Dibe Recreation Ground, Long Circular, St James.

T&TFA FA Trophy round-of-32 Fixtures

Sunday February 22:

Biche Utd vs San Juan Jabloteh, Biche Recreation Ground, 4.30pm

Pt Fortin Civic vs Petrotrin Palo Seco, Mahaica Oval, Pt Fortin, 3.30pm

WASA FC vs W Connection, WASA Ground, St Joseph, 3.30pm

Maple vs SKHY FC, Dibe Recreation Ground, Long Circular, 6pm

Goal City vs Bethel Utd, Plymouth Recreation Ground, 4.15pm

Guaya Utd vs St Ann’s Rangers, Guaya High School Ground, Guaya, 3.30pm

Police vs Youth Stars - Venue TBD

Enterprise Life Sport vs North East Stars, Enterprise Recreation Ground, 3pm

Roxborough Lakers vs Cunupia FC, Cyd Gray Recreation Ground, Roxborough, 4pm

Central Fc vs Rio Claro Utd, Venue TBD

Black Rock FC vs Moruga, Venue TBD

Tamana FC vs St Francois Nationals, D’Marie Hill Recreation Ground, Sangre Grande, 4.30pm

FC Santa Rosa vs Club Sando,Venue TBD

StokelyVale vs Penal All Stars, Plymouth Recreation Ground, 6.15pm

Defence Force (Pro League) vs Defence Force (Super League) - Venue TBD

Caledonia AIA vs Prison FC, Venue TBA