Sidebar

23
Wed, Sep

Typography

First (1st) FC Santa Rosa completed an impressive run in the group stage of the NLCB National Youth League (NYL) with a treble of victories, which saw it secure top spot in Group A of the Under-14, U-16 and U-18 divisions, at YTC, Arouca, on Sunday.

The day started with a 7-1 thrashing of Tunapuna Titans in the U-14 division. Reynard Thorne and John Paul Rochford bagged a hat-trick and a double, respectively, for the winner, with Isiah Lee and Tevin Garcia scoring the other goals.

The U-16 Santa Rosa team followed up with a 1-0 result over Southern Football Academy, completing its sixth consecutive win for the season, compliments of a well taken free-kick from Deyshawn Edwards early in the second half.

In the U-18 division match, Santa Rosa had little trouble disposing of WASA FC and did so by a 3-1 margin. Andre Rampersad also scored two, with regular scorer David Lezama grabbing the other.

Santa Rosa as a result, topped Group A in all three divisions and will meet, Group B winners Moruga FC (U-14), Eagles United (U-16) and Siparia Spurs (U-18) in the first play-off match this weekend (see fixtures below).

Moruga topped Group B on an impressive 15 points from six matches, thrashing Siparia Spurs 3-0, in its last match on Sunday. Eagles United, U-16 Group B winner, ended on 11 points, two more than nearest challenger Club Sando and three above Siparia Spurs, which it defeated 3-1 in the last group match.

Spurs, however, finished on top of Group B in the U-18 division on goal-differencial, made it look easy with a 10-1 hammering of Eagles on the final day of group action.

Results [Under-14]

Group A

FC Santa Rosa 7 (Reynard Thorne 3, Jean Paul Rochford 2, Isiah Lee, Tevin Garcia) v Tunapuna Titans 1 (Liam Burns)

Joe Public 4 (Tristan Perrotte 40th, 47th, Nikola Orr 48th, Zion Phillip 56th) v Westside Superstarz 4 (Shem Clauzel 26th, 35th, Kheisa Granger 50th, Jomal Clairmont 65th)
 
Group B

Moruga FC 3 (Kerron Phillip 2nd, Kaydon Phillip 11th, 66th) v Siparia Spurs 0

Cap Off Youths 4 (og 19th, Mecahil Alexander 5th, Ronaldo Robertson 32nd, Emmanuel Nicholas 53rd)
 
Under-16

Group A

FC Santa Rosa 1 (Deyshawn Edwards 49th) v Southern Football Academy 0

Joe Public FC 3 v Real Maracas 0
 
Group B

Eagles Utd 3 (og 4th, David Maloney 47th, Akeem James 80th) v Siparia Spurs 1 (Derron Baptiste 80th)

Club Sando 2 (Yohannes Richardson 37th, N Nangoo 72nd) v Cap Off Youths 0
 
Under-18

Group A

FC Santa Rosa 3 (Andre Rampersad 2, David Lezama) v WASA FC 1

SKHY FC 2 (Kerron Brasche 11th, Chinua Bernard 38th)  v Joe Public FC 1 (Marcelle Springer 62nd)
 
Group B

Siparia Spurs 10 (Kevon Martinez 20th, 52nd, 71st, 82nd, Shavon Diaz 22nd, 37th, Che Forbes 47th, 60th, 65th, Jamal Gervais 78th) v Eagles 1 (Jesse Frank 36th)

Club Sando 3 (Leshawn Marcano 17th, Kareem Constant 52nd, Keron Brooks 60th) v Cap Off Youths 0

STANDINGS [Under-14]

Group A

Teams Pld W D L F A Pts
FC Santa Rosa 6 3 1 2 21 15 10
Joe Public FC 6 2 3 1 16 13 9
Westside S’Starz 6 2 2 1 15 13 9
T’puna Titans 6 0 3 2 9 20 3
 
Group B

Teams Pld W D L F A Pts
Moruga FC 6 5 0 1 14 6 15
Cap Off Youths 6 3 1 2 9 3 9
Siparia Spurs 6 2 1 3 12 16 7
Club Sando 6 0 2 4 8 18 2
 
Under-16

Group A

Teams Pld W D L F A Pts
FC Santa Rosa 6 6 0 0 28 1 18
Southern FA 6 4 0 2 13 4 12
Joe Public 6 2 0 4 17 16 6
Real Maracas 6 0 0 6 1 39 0
 
Group B

Teams Pld W D L F A Pts
Eagles Utd 6 3 2 1 12 9 11
Club Sando 6 2 3 1 8 4 9
Siparia Spurs 6 2 2 2 7 10 8
Cap Off Youths 6 1 1 3 6 8 4
 
Under-18

Group A

Teams Pld W D L F A Pts
FC Santa Rosa 6 4 1 1 15 5 13
SKHY FC 6 3 1 2 10 11 10
WASA FC 6 2 2 2 13 9 8
Joe Public 6 1 0 5 5 18 3
 
Group B

Teams Pld W D L F A Pts
Siparia Spurs 6 4 0 2 22 6 12
Club Sando 6 4 0 2 12 7 12
Cap Off Youths 6 2 2 2 9 12 8
Eagles Utd 6 0 2 4 6 24 2

PLAY-OFF FIXTURES

Saturday

U-14- Joe Public FC v Cap Off Youths, Marvin Lee Stadium- 10 am
U-14- Westside Superstarz FC v Siparia Spurs, St Anthony's College Ground- 10 am
U-16- FC Santa Rosa v Eagles United, YTC, Arouca- 10 am
U-16- Joe Public FC v Siparia Spurs , Marvin Lee Stadium- 2 pm
U-16- Real Maracas v Cap Off Youths, Maracas Recreation Ground- 2 pm
U-18- F.C. Santa Rosa v Siparia Spurs, YTC, Arouca- 2 pm
U-18- WASA FC v Cap Off Youths, WASA Ground, St Joseph- 4 pm
U-18- Joe Public FC v Eagles Utd, Marvin Lee Stadium- 4 pm
 
Sunday

U-14- FC Santa Rosa v Moruga FC, YTC, Arouca- 10 am
U-14- Tunapuna Titans v Club Sando, Constantine Park, Macoya- 10 am
U-16- S'thern Football Academy v Clubs Sando, Skinner Park, San Fernando- 2 pm
U-18- SKHY FC v Club Sando, Trinity College East- 4 pm