Sidebar

22
Mon, Jul

Typography

Dominique Roberts scored a hat-trick as Carnbee/Mt Pleasant held off Hills United 4-3 in their Tobago Football Association FA Trophy round one encounter at Mt Gomery on Sunday.

Nave Roach added the fourth item for Carnbee/Mt Pleasant who will now meet Federal Northside in second round action on Thursday. Kandel Joefield, Esron Hinds and Miguel George netted for Hills United.

Other round one winners on Sunday were Belle Garden, Earlbrokes and Mt Grace over Mason Hall USSS, Calder Hall and Georgia respectively.

On Tuesday, Premier Division second placed team Youth Stars United, joined the list of second round qualifier with a comfortable 3-0 blanking of St Clair Coaching School with Kalid Kent, Jesse Martineau and Akeel Sterling all on target.

The other winners on Tuesday were Golden Lane FC, Roxborough Lakers and Goodwood United.

Today’s fa matches

Second Round

Venue: River Bank
Bethel Utd vs Belle Garden, 5 pm
Signal Hill Utd vs Earlbrokes, 7 pm

Venue: Mt Gomery
Federal Northside vs Carnbee/Mt P, 5 pm
Black Rock vs Mt Grace Utd, 7 pm

Friday:

Venue: Mt Grace
HV Milan vs Golden Lane, 5pm
Lambeau Utd vs Goodwood, 7pm

Venue: Cyd Gray Rec. Ground.
Moriah Youths vs Roxborough Lakers, 5 pm
Sidey’s FC vs Youth Stars, 7 pm

Championship Division:

Golden Lane 2 (Ryan Mc Kellar, Kerwin Simon) vs Leeds Utd 1 (Kevorn Joefield)

Moriah Youths 4 (Hakeem Legall, Eldon Paul, Kevin Henry, Kieff Roberts) vs Earlbrokes 2 (Henson Charles, Nolan Orr)

TFA FA round-one results:

Sunday:

Belle Garden 2 (Ronald Thomas 2) vs Mason Hall USSS 1 (Mensa Pollard)

Earlbrokes 3 (tyron Niblett, Henson Charles, Brinsley Reid) vs Calder Hall 2 (Dennis Browne, Tyrone Manning)

Mt Grace 2 (Kareem Morris, Curt Comarthy) vs Georgia 0

Carnbee/Mt Pleasant 4 (Dominique Roberts 3, Nave Roach) vs Hills Utd 3 (Kandel Joefield, Esron Hinds, Miguel George)

Tuesday:

Golden Lane 2 (Kyron Grant 2) vs Charlotteville Unifiers 1 (Kyson Lewis)

Roxborough Lakers 6 (Akessa Alexander 3, Kirn Harris 2, Sellon Gray) vs Leeds Utd 1 (Kareem Joefield)

Youth Stars 3 (Kalid Kent, Jesse Martineau, Akeel Sterling) vs St Clair CS 0

Goodwood Utd 1 (Mark Agard) vs Buccoo Ball Park 0